NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

To Ty tworzysz zrównoważony dom! PLGBC przedstawia podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przygotowało Podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania. Materiał ten może być pomocny nie tylko dla mieszkańców/społeczności lokalnej, ale także dla wspólnot, spółdzielni czy TBSów. Publikacja powstała w ramach projektu Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy, finasowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele.

Podręcznik zawiera podstawowe informacje, będące dziś standardem zrównoważonego domu/mieszkania. To projektowanie, budowa i użytkowanie w sposób przyjazny środowisku, z korzyścią dla zdrowia i komfortu mieszkańców. To także szereg codziennych aktywności, które może podjąć każdy z nas.

Oszczędność zasobów (wody i energii), dbałość o bioróżnorodność w otoczeniu, segregacja odpadów, modernizacja naszych domów/mieszkań pod kątem niwelowania negatywnego wpływu budynku na środowisko, to działania, które muszą zostać podjęte, abyśmy jako społeczność byli w stanie sprostać wyzwaniom przyszłości.

Poprzez publikację, PLGBC namawia do świadomych wyborów i zrównoważonych zmian. Każdy z nas jako obywatel jest także częścią społeczności i może odegrać kluczową rolę w tworzeniu zdrowych, przyjaznych i zrównoważonych przestrzeni w budynku i jego otoczeniu.

Materiał może być pomocny nie tylko dla mieszkańców/społeczności lokalnej, ale także dla wspólnot, spółdzielni czy TBSów. Wszystko zaczyna się w domu. PLGBC zachęca do skorzystania ze sprawdzonych wskazówek. Warto wybierać i działać świadomie dla zdrowia, komfortu oraz lepszego życia.

Podręcznik zrównoważonego domu/mieszkania powstał w ramach projektu Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Projekt został wpisany do Mapy Edukacji Architektonicznej (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki) i wyróżniony w Konkursie dla Zaangażowanych ngo i startupów organizowanym przez Small Step Matters, przedstawiony podczas Kongresu Dobrych Praktyk (2021). Patronat nad projektem objęli: OSOM, Fundacja na Zielonym, portal Nowl.pl, blog @ewelina.ulanicka.

Podręcznik do pobrania: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/01/Podrecznik-zrownowazonego-domu-mieszkania.pdf

Więcej o projekcie:
https://budynkijakludzie.plgbc.org.pl/

 

 

Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony. 

Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

  • powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
  • stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
  • zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council

https://plgbc.org.pl

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: